3D-animation för Öhlins Racing
Vidéa har producerat en produktfilm för Öhlins Racing som presenterar deras nya SD20 Road & Track-styrdämpare – en ny generation med större cylinder, förbättrad kolvdesign och exklusiv cylinder-ventilteknik inspirerad av racingvärlden.
Filmen kombinerar 3D-animationer, som visar styrdämparens konstruktion och funktion med autentiska actionsekvenser levererade av Öhlins Racing. Resultatet är en film som på ett dynamiskt och tekniskt trovärdigt sätt förmedlar produktens prestanda och fördelar, både på insidan och ute på vägen.
Vill du också lyfta fram dina produkter genom film och 3D-visualisering? Kontakta oss på Vidéa för att skapa kraftfulla och inspirerande filmer som stärker ditt varumärke.
Kund: Öhlins Racing
Produktionsbolag: Vidéa
Producent: Ulf Gradin
Klippning / Ljudläggning / Ljudmix: Peter SN
3D-animation / Motion Graphics: Pär Mostad